چهارشنبه 25 مهر 1397 | Wednesday 17 October 2018

موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر - قادر آشنا: فضای مجازی مطالعه کتاب را به چالش کشیده است

استفاده ناصحیح از فضای مجازی و شبکه های مختلف اجتماعی سبب کاهش سرانه مطالعه کتاب در سطح کشور شده است

 

 

رئیس موسسه آموزش عالی علمی،کاربردی فرهنگ و هنر گفت: استفاده ناصحیح از فضای مجازی و شبکه های مختلف اجتماعی سبب کاهش سرانه مطالعه کتاب در سطح کشور شده است

به گزارش روابط عمومی موسسه به  نقل از خبرگزاری ایرنا، قادر آشنا روز یکشنبه در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در یاسوج بدون ارائه آماری اظهار داشت: کتاب با ورود و گسترش روزافزون فضاهای مجازی به شدت از سبد خانوارهای ایرانی کم و حتی گم شده است.

وی با بیان اینکه باید بین مطالعه عمیق و با محتوای کتاب با داده های اطلاعاتی اغلب بی اساس و خالی از محتوا در فضای مجازی تفاوت قائل شد، گفت: با وجود انبوهی از حجم اطلاعات و اخبار متنوع در شبکه های مجازی اما این داده ها به طور عمده سطحی و غیرقابل تفسیر و تحلیل محتوا هستند.

آشنا با بیان اینکه در میزان پرداختن جامعه به فرهنگ کتابخوانی و سرانه مطالعه فاصله عمیقی به ویژه در بین نسل چهارم انقلاب وجود دارد، افزود: باید همواره به دنبال راهکارهای صحیح و قابل اجرا برای افزایش مطالعه کتاب در کشور باشیم.

وی یادآور شد: تاکید بیش از حد بر علوم و فنون ریاضی و فنی و غفلت از علوم انسانی از دیگر چالش های حاکم بر حوزه آموزش در سطح مدارس و دانشگاه ها طی سالیان متمادی در ایران است.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی، کاربردی فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: غافل شدن و سهل انگاری معلمان و آموزش و پرورش نسبت به علوم انسانی امروزه زمینه ساز بسیاری از چالش ها در حوزه نظریه پردازی و ضعف در ارایه راهکارها برای حل مشکلات شده است.

وی ضرورت برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی مزین به امام رئوف حضرت امام رضا (ع) را فرصتی مغتنم برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش میزان سرانه مطالعه در جامعه دانست و گفت: این جشنواره ها ظرف سال های اخیر با تلاش دست اندرکاران و متولیان امر رونق یافته است.

آشنا افزود: سال گذشته حدود 650 هزار نفر و امسال نیز بیش از 850 هزار نفر در رده های سنی مختلف در مسابقات جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند.

سرپرست کتابخانه های عمومی کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: بیش از 2 هزار و 500 نفر در رده های مختلف سنی در جشنواره هشتم کتابخوانی رضوی در استان شرکت کردند.

سید یاسر رحیمیان افزود: این مسابقه در رده های مختلف کودکان، نوجوانان و بزرگسالان از اردیبهشت سال جاری آغاز که 41 نفر از این تعداد امروز تجلیل شدند.

شمار کتابخوانان فعال در سطح استان به گفته مسئولان کتابخانه های عمومی کهگیلویه وبویراحمد افزون بر 33 هزار نفر است که حدود 16 هزار نفر از این تعداد زن و مابقی مرد هستند.

تعداد کتابخانه های موجود در کهگیلویه وبویراحمد اعم از شهری و روستایی نیز 67 واحد عنوان شده است.
شمار کتابهای موجود با موضوعات و عناوین مختلف در کتابخانه های عمومی استان نیز حدود 562 هزار نسخه اعلام شده است.

Template Design:Dima Group