چهارشنبه 25 مهر 1397 | Wednesday 17 October 2018

موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر - دوازدهمین جلسه شورای موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر برگزار شد

دوازدهمین جلسه شورای موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر با حضور اعضای محترم در محل موسسه برگزار گردید

 

 

به گزارش روابط عمومی موسسه ، دوازدهمین جلسه شورای موسسه آموزش عالی علمی کاربردی با حضور دکتر حاتمی معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی، دکتر جواد علیزاده رییس انجمن صنفی علمی کاربردی، دکتر شاهین فرزانه رییس مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد 47تهران ، دکتر قادر آشنا رییس موسسه و معاونین ایشان در تاریخ 96/12/07 در محل موسسه برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دکتر آشنا رییس موسسه ضمن تشکر و قدردانی از حضور اعضای محترم، به ارائه گزارش مختصری از روند فعالیت های موسسه در حوزه های فرهنگی، آموزشی و اجرایی در سال 1396پرداخت و سپس گزارشی اجمالی از هشتمین جلسه هیات امنای موسسه ارائه و سپس مصوبه اخیر ریاست محترم جمهور در خصوص انحلال و یا واگذاری مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های اجرایی مورد بحث قرار گرفت.

گفتنی است قادر آشنا ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این موسسه در سال جاری اظهار داشت: مراکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر در حوزه فعالیت های فرهنگی بازوی توانمند واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده و فعالیت مراکز در این حوزه ها قابل چشم پوشی نیست و فعالیت های فرهنگی کلیه مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر هم دولتی ها و هم خصوصی ها در جهت توسعه فرهنگ قابل دفاع می باشد.

وی افزود: مصوبه اخیر دولت در خصوص انحلال و یا واگذاری مراکز علمی کاربردی دولتی یک تصمیم عجولانه و فاقد کارشناسی لازم است و این مصوبه دارای ابهاماتی می باشد و تعریف دقیق و روشنی از شرایط دولتی بودن و یا خصوصی بودن مراکز مشخص نیست. چرا که موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر با توجه به نامه سازمان اداری استخدامی کشور یک موسسه خصوصی به شمار رفته و نیز مکاتبه معاونت حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص پرداخت اجاره ساختمان هایی که توسط مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر بهره برداری می شود نیز در تایید همین موضوع می باشد و جدای از همه این موضوعات اساسا موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر در سال 90 با تغییر اساسنامه خود در قالب مصوبه بیست و هفتمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده و هیچ ارتباطی به مصوبه شورای عالی اداری ندارد و به طور طبیعی خارج از شمول مصوبه اخیر شورای عالی اداری می باشد.

در ادامه قادر آشنا بیان داشت اگر بنا باشد ما مراکز آموزش علمی کاربردی دولتی را به نهادهای خصوصی واگذار نماییم بهتر بود دانشگاه جامع علمی کاربردی در زمینه پذیرش بهمن ماه 96 این مراکز مساعدت می کرد تا مراکز با مشکلات عدیده مالی مواجه نشوند. و مرکزی که بنا باشد به بخش خصوصی واگذار گردد قطعا با داشتن بدهی و مشکلات عدیده، متقاضی نخواهد داشت و همین توقف دوره مراکز علمی کاربردی دولتی در بهمن ماه سال جاری به دلیل اینکه تعداد دانشجویان مراکز را به نصف تقلیل می دهد و باری از هزینه های مالی مراکز کم نمی کند قطعا باعث خواهد شد تا این مراکز با بحران مواجه شوند.

دکتر علی اصعر رستمی ابوسعیدی در خصوص مصوبه اخیر دولت بیان کرد: قطعا این مصوبه دارای ابهامات بوده و مشخصا در خصوص موضوع دولتی بودن و یا نبودن تعریف دقیقی ارائه نکرده است. اما در مورد موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر می توان اذعان داشت با توجه به اینکه این موسسه از دولت بودجه ای دریافت نمی کند و به صورت خودگردان اداره می شود و همچنین با توجه به استقرار در ساختمان دولتی اجاره بهای آن را می پردازد قطعا یک موسسه غیردولتی بوده و این مصویه شامل حال این موسسه نخواهد شد و نهادهایی دولتی محسوب می گردد که از دولت ردیف بودجه داشته گرفته باشد.

وی گفت: بهتر است موسسه با توجه به ماهیت غیردولتی بودن خود، پیگیری لازمه را نماید تا مراکز زیرمجموعه بتوانند از پذیرش بهمن ماه سال جاری بهرمند گردند.

وی افزود: با توجه به اینکه دولت به دنبال ایجاد اشتغال است و از طرفی چنین مصوبه ای را ابلاغ می نماید این دو با یکدیگر هم خوانی ندارد و اجرای این مصوبه می تواند تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی را به همراه داشته باشد و به دنبال آن قشر عظیمی از کارکنان جامعه فرهنگی کشور بیکار خواهند شد.

سپس دکتر حاتمی معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: ما از روسای مراکز علمی کاربردی انتظار داریم سفرهای علمی داشته باشند و استانداردهای جهانی را در حوزه آموزش از نزدیک ببنند و با توجه به آن استانداردها در مراکز خود به فعالیت بپردازند. در واقع مقوله آموزش در اصل سرمایه گذاری است و اگر در این مقوله کیفیت را فدای کمیت شود با عث هدر دادن سرمایه خواهد شد. ما نیز در این زمینه در برابر مراکزی که استانداردهای ابلاغی دانشگاه جامع را رعایت نکنند مسئول هستیم و قطعا مرکزی که صرفا با دید سودآوری به امر آموزش می نگرد نمی تواند باعث ارتقا و توسعه سطح علمی کشور گردد و باید مرکز را به کسانی سپرد که دغدغه مسئله آموزش را داشته باشند و کسانی که روحیه کاسب کارانه داشته باشند نمیتوانند به دنبال توسعه کشور باشد.

وی افزود: نیروی انسانی است که میتواند موتور توسعه یک مملکت باشد و یا اینکه یک جامعه را به نابودی بکشاند و ما نسبت به این مسئله حتما مسئول هستیم.

سپس وی در خصوص موضوع صلاحیت حرفه ای سخنانی را بیان کرد و اظهار داشت: ما در این زمینه از موسسه انتظاراتمان بسیار است و موسسه باید بسیار جدی در این موضوع ورود نماید.

در پایان نیز دکتر حاتمی پیشنهاد کرد که موسسه حتما بازدید از مراکز آموزشی تاپ در دنیا را در دستور کار خود قرار دهد و استانداردها را از نزدیک ببیند و بر آن اساس فعالیت نماید و به طور حتم مرکزی که دارای کیفیت و استانداردهای لازم باشد در دوران خشکسالی دانشجو هم می تواند دانشجو بپذیرد.

 


    

Template Design:Dima Group